+370 655 05109 info@drema.lt

UAB DREMA

Konsultacijos

SKAMBINKITE IR PASITARKITE

Lietaus vandens filtravimo būdai

Mechaninis filtravimas

Veiksmingiausias būdas išlaikyti lietaus vandenį švarų – neleisti purvui ir šiukšlėms patekti į surinkimo rezervuarą. Vandens valymo laipsnį daugiausia lemia planuojama vandens naudojimo paskirtis. Jei jis naudojamas tik negeriamojo vandens ištekliams papildyti, pirmoji ir paprasčiausia valymo priemonė – įrengti didelių akučių filtravimo tinklus, kurie sulaiko didesnes kietąsias daleles ir šiukšles (lapus ir kt.).

Tam daugumoje sistemų naudojamas pirminis arba į rezervuarą įmontuotas filtras. Juos paprastai sudaro nerūdijančio plieno elementas (nerūdijančio plieno tinklelis arba grotelės) plastikiniame korpuse. Tokiu būdu surinktas vanduo paprastai būna gana drumstas dėl daugybės smulkių ištirpusių kietųjų dalelių, pavyzdžiui, molio, dumblo ir organinių medžiagų. Rekomenduojama periodiškai dezinfekuoti mechaninius filtrus, kad būtų neutralizuotos bakterijų, kurios neišvengiamai kaupiasi. Kai kuriuose pažangesniuose modeliuose yra įmontuota valymo funkcija.

Nors mechaniniai filtrai puikiai pašalina iš vandens stambias kietąsias daleles, jie negali pašalinti bakterijų. Tai ne problema, jei vanduo bus naudojamas tik tualetui nuleisti, skalbimo mašinai ir sodui laistyti. Tačiau jei lietaus vanduo skirtas asmeniniam naudojimui: gėrimui, dušui ir pan., arba jei kyla pavojus, kad vandens garai gali būti įkvėpti (pvz., sodo ar daržo laistymas purkštuvu), dezinfekcija yra būtinas papildomas žingsnis.

Chloras daugelį metų buvo naudojamas kaip dezinfekavimo priemonė. Naudojant chlorą buvo sunaikintos kelios per vandenį plintančios ligos, pavyzdžiui, hepatitas, dizenterija, cholera ir vidurių šiltinė. Tačiau chloras turi ir šalutinį poveikį, todėl daugelis žmonių abejoja ar verta jį naudoti. Pirma, chloras yra labai reaktyvus, jis gali lengvai jungtis su natūraliai gamtoje esančiomis organinėmis medžiagomis, todėl susidaro kenksmingos cheminės medžiagos, pavyzdžiui, chloroformas.

Norint dezinfekuoti lietaus vandenį, 1000 galonų vandens gali reikėti sunaudoti 2,3 uncijos skysto chloro. Šis kiekis taip pat priklauso nuo vandens kiekio, temperatūros ir pH lygio.

Chloras

Ultravioletinė šviesa

Vienas iš būdų dezinfekuoti lietaus vandenį – naudoti ultravioletinę (UV) šviesą. UV šviesa veikia prasiskverbdama pro organizmų ląstelių sieneles ir užkirsdama kelią jų dauginimuisi, todėl šie tampa nekenksmingi. Be to, ji nekeičia vandens cheminės sudėties, nepalieka jokių šalutinių produktų.

Ultravioletinė lempa, tai įrenginys, kuriame tam tikro bangos ilgio ir intensyvumo ultravioletinė šviesa praeina pro stiklinį vamzdelį ir veikia vandenį. Šis procesas akimirksniu sterilizuoja vandenį, sunaikindamas visus jame esančius mikroorganizmus. Kad UV šviesa turėtų tinkamą poveikį, reikia naudoti tinkamą dozę konkrečiam vandens vienetui.

Ultravioletinė šviesa iš esmės naikina virusus ir bakterijas. Yra dvi UV spindulių klasės: A ir B. A klasės UV šviesa išvalo vandenį dėka tinkamo intensyvumo, o B klasės tinka tik jau išvalytam vandeniui. A klasės UV spindulių intensyvumą lemia šviesos stiprumas, atstumas, kurį šviesa nueina per vandenį, ir greitis, kuriuo vanduo sklinda pro šviesą.

Apdorojamame vandenyje neturi būti didesnių kaip 50 mikronų dalelių ir neturi būti sieros, taninų ar su siera susijusių bakterijų. Jame taip pat turi būti mažiau nei 0,005 ppm mangano ir mažiau nei 0,3 ppm geležies. UV lempą būtina periodiškai keisti.

Naudojant kietųjų dalelių filtrus galima lengvai pasiekti daug didesnį filtravimo laipsnį. Šiais laikais tokie filtrai paprastai yra sandaraus korpuso, kuriame yra kasetė arba maišelis, sulaikantis labai smulkias daleles. Dažniausiai kasetę ar maišelį reikia periodiškai keisti, kai jie pradeda užsikimšti, nors kai kuriuos stambesnius filtrus galima plauti ir naudoti pakartotinai.

Svarbu tai, kad tokiems filtrams efektyviai veikti reikalingas slėgis; jie veikia dėl to, kad vanduo yra stumiamas per juos. Todėl tokie filtrai paprastai naudojami tik siurblinėse. Pažangesnės versijos turi nerūdijančiojo plieno elementą su “atgalinio plovimo” funkcija, kad būtų galima lengvai išvalyti. Tokie filtrai yra labai efektyvūs ir sumažina priežiūros sąnaudas, tačiau jie yra brangūs, todėl paprastai naudojami tik didesnėse sistemose. Tokiais filtrais apdorotą vandenį galima naudoti tik buitinėms reikmėms.

Mikroskopinis filtravimas

Osmosinis filtras

Kitas pažangus metodas – membraninės technologijos naudojimas. Šiuo atveju vanduo labai dideliu slėgiu stumiamas per specialios medžiagos sluoksnį su mikroskopinėmis skylutėmis, kurios sulaiko daleles. Tokie įrenginiai paprastai naudojami didesniuose komerciniuose projektuose arba, jeigu valomas vanduo bus naudojamas maistui gaminti. Kuo mažesnės membranos skylutės (mikronais), tuo geresnis filtras.

Atvirkštinio osmoso sistemoje paprastai naudojami 5-1 mikronų pirminiai filtrai ir membranų sistema. Atvirkštinio osmoso būdu vanduo teka per pusiau pralaidžią membraną ar jų sistemą, kurių pralaidumas toks mažas, kad ji sulaiko net bakterijas, virusus, mikroužterštumą ir daugumą vandenyje ištirpusių mineralų, pašalinamos tokios priemaišos kaip chloraminas, chloras, fluoridas, pesticidai, nitratai ir sulfatai.

Pradedant naudoti lietaus vandenį, taikant šį metodą gaunamas vanduo su labai mažu mineralinių druskų kiekiu. Tai yra apie 10-20 mg/l (miligramų litre). Naudojant šį vandens atskyrimo būdą, dalis vandens tampa nuotekomis, kurias galima naudoti buitiniams poreikiams, pvz. vejos laistymui.

GAUKITE MŪSŲ PASIŪLYMĄ

projektavimas

Įrengimas

Gaukite išsamią specialisto konsultaciją